Doğum cilt lekelerine lazerli çözüm

Doğum cilt lekelerine lazerli çözüm

Genellikle yüzde ya da kollarda görülen doğumsal cilt lekeleri pek çok insanı etkiliyor. Araştırmalara göre toplumun yüzde 2’sinde çeşitli boyutlarda doğumsal cilt lekesi bulunuyor.

Kırmızı, bordo ya da mor renkli cilt lekeleri kimi kişilerde yüzün büyük bölümünü kaplayabiliyor. Genellikle doğum sırasında ya da doğumu takip eden ilk yıl içinde oluşan cilt lekeleri, lazerle büyük oranda ortadan kaldırılabiliyor.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Öğr. Dr. Tuğrul Kihtir, hemanjiyom ismi verilen cilt lekelerinin daha çok kız çocuklarında görüldüğünü söyledi. Hemanjiyomların 5-6 yaşına kadar renkleri solarak iyileşmeye başladığını belirten Kihtir, ancak tamamen ortadan kalkmadıklarını aktardı. Bir başka cilt lekesi türünün ise mor-bordo renk taşıdığını hatırlatarak, “Bunlar değişmez, çocuk büyüdükçe yavaş yavaş büyür ve hayat boyu aynı renkte kalır.” dedi.

Kısa bir süre öncesine kadar doğumsal cilt lekelerinin genellikle tedavi edilemediğini vurgulayan Tuğrul Kihtir, ancak son yıllarda lazer teknolojisiyle birlikte önemli gelişmeler sağlandığını bildirdi. Son zamanlarda geliştirilen yeni lazer yöntemleriyle risksiz tedavinin mümkün hale geldiğini ifade ederek, “PDL adı verilen lazer türü doğumsal lekelerin tedavisinde standart yöntem olarak kabul ediliyor. Bu yöntemde cildin üstünden lazer ışını vererek tedaviyi gerçekleştiriyoruz. Cerrahi bir girişim söz konusu olmadığı için kanama, ağrı gibi yan etkiler de olmuyor.” açıklamasını yaptı. Kihtir, tedavinin 4-6 hafta gibi aralıklarla uygulanan 4-6 seansta tamamlandığını anlattı. Lazer yönteminde cilt lekesindeki koyu rengin belirgin şekilde açıldığını ya da tamamen ortadan kalktığını dile getiren Tuğrul Kihtir, “Yöntemin başarı oranı hemanjiyomlar için yüzde 85-95, porto şarabı lekeleri için de yüzde 40-75 arasında.” şeklinde konuştu. Çocuk ve gençlerde cildin daha ince olduğuna dikkat çekerek, erken dönemde başlanılan tedavilerin daha başarılı geçtiğini belirtti. PDL türü lazerin cilt lekeleri dışında ince varislerin, sedef hastalığının, siğillerin, ameliyat ve travma izlerinin, yaşlılık kırışıklıklarının ve güneş lekelerinin tedavilerinde de kullanıldığını sözlerine ekledi. Necip Çakır, İstanbul