Dr. Kihtir: Kalça için slikon jelli protez tek çare

Silikon dışında birçok madde mevcut ama bunlar genellikle kırışıklıkların giderilmesi, yüz kemiklerinin daha belirgin hale gelebilmesi gibi daha düşük hacimli ameliyatlarda yapılıyor. Kalça için büyük protezler gerekir, büyük hacimli ameliyat için ideal madde henüz mevcut değil. Çünkü ideal augmentasyon maddesinin özellikleri zararsız olması, uzun süre dayanıklı olması ve sonuçların güvenlikle önceden kestirilebilir olması gerekiyor.

Silikonlu protezler iki türdür. Birisi jel silikonlardır ve bir kılıf içinde kullanılır. Yumuşak olan yerlere, meme gibi bölgelere uygulanıyor. Fakat burada silikon basınç nedeniyle ya da etrafında kapsül oluşması nedeniyle sızarsa komplikasyon riski artıyor. Ağrı, kapsül oluşması ve asimetri gibi komplikasyonlar oluşabiliyor. Diğer silikon protezleri ise sert kıvamdadır. Bunlar da yumuşaklık gereken yerlerde kullanılmıyor. Kalçalar için genelde silikon jelli yumuşak protez tercih ediliyor.

Bu protezlerin yerine sabitleşmesi için 6-8 hafta hasta fiziksel aktivitelere kısıtlı olarak katılabilir. Genellikle karın üstü yatılabiliyor. Protezin yerinden oynamaması için sargılar kullanılır. Bu süre içinde çok sert oturup kalkılırsa, o zaman silikonun patlama riski mevcuttur.