Kimyasal Peeling

Ciltteki yüzeyel kırışıkların, renk (pigmentasyon) değişikliklerinin ve güneş ışını hasarlarının glikolik asit, TCA (trikloroasetikasit) ya da fenol solüsyonları kullanılarak tedavi edilmesidir. Glikoli asit ile yüzeyel, TCA ile orta derinlikli ve Fenol ile daha derin kırışıklıkların tedavisinde yararlanılır.

Teknik olarak TCA ve fenol solüsyonları cilde sürüldükten sonra, cildin en üst katlarının kontrollü bir şekilde zamanla soyularak dökülmesini sağlarlar. Tek seansta uygulanırlar. Glikolik asit ise, cilde sürüldükten sonra minipeel olarak da bilinen etkisiyle cildin en üst katının sağlıklı kalmasını ve bakımını sağlar, cildin soyulmasına neden olmaz.

Girişimin süresi TCA ve fenol için yaklaşık 20-40 dakikadır. Hekim ofisinde uygulanır ve anestezi gerekmez, gerekli olması durumunda sakinleştirici ilaçlardan yararlanılabilir. Fenol uygulanması sırasında EKG monitörü kullanılabilir. Eski cildin soyulup yeni cildin oluşumu ve işe dönüş, TCA sonrasında 5-10 gün, fenol sonrasında 7-21 gün içinde tamamlanır. Yüzdeki pembeliğin geçmesi TCA sonrasında 1-3 ay, fenol sonrasında 3-6 ay sürebilir. Glikoli asit uygulaması ise 3-5 dakika sürer ve normal aktivitelere hemen dönülebilir. Glikolik asit 7-14 gün aralıklarla 4-6 kez uygulanır ve daha sonra 3-6 ayda bir tekrarlanabilir.

Başlıca riskler infeksiyon, allerji, güneş ve makyaj maddelerine duyarlılık, önceden geçirilmiş uçukların yeniden belirmesi, renk (pigmentasyon) değişiklikleri, bazen kalıcı olabilen izler ve fenol sırasında ender olarak görülen kalp ritm bozukluklarıdır.