Aynı ameliyatta Alınan memenin yerine karın dokusundan meme

Meme bir kadın için herhangi bir uzuv değil. Her şeyden önce kadınlığın simgesi. Yokluğu depresyona, sosyal ortamlardan kaçış gibi ciddi psikolojik sorunlara yol açıyor. Kanser gibi ciddi bir hastalıktan kurtulmuş olmak bile kadını teselli etmeye yetmiyor çoğu kere.

Hatta bazıları tümörlerinin temizlendiği ameliyatlardan memesiz çıkmak istemiyor. Doktorlarından aynı seansta meme yapmalarını istiyorlar. Plastik cerrahideki gelişmeler kadınlara bu olanağı sunuyor. Kendi karın dokuları kullanılarak yeniden meme yapılıyor.

Meme kanserinin kadınlar arasında görülme sıklığı ortalama yüzde 8. Bu kansere yakalanan kadınların yüzde 15’i de 40 yaşından genç. Bu nedenle memesini kaybetmek, bir kadın için önemli büyük travma. 1997’de yapılan Michigan Çalışması, memeleri alındıktan sonra yerine yeni meme yapılan kadınların hem psikolojik olarak kendilerini iyi hissettiğini hem de vücut imajlarının korunmasından büyük memnuniyet duyduklarını gösteriyor.

Yeniden meme yapmada iki seçenek var. Ya protez takmak ya da hastanın kendi dokusundan meme yapmak. Protez her kadın için uygun değil. Özellikle radyoterapiden zarar gören cildin altına yerleştirmek her zaman mümkün olmuyor. Ancak karın dokusunda yer alan cilt ve altındaki yağ dokusunu, meme şeklinde şekillendirmek ve alınanın yerine yerleştirmek bir başka alternatif.

YILLAR SONRA BİLE YAPILABİLİR

Plastik cerrah uzmanı Dr. Tuğrul Kihtir: Amerikan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği’nin verilerine göre, 1999 yılında 83 bin kadın hasta, alınmış memelerinin rekonstrüksiyonla yeniden oluşturulması yoluna gitmiş. En uygun zaman diye bir şey yok. Memenin alındığı ameliyat sırasında da olabilir, aylar hatta yıllar sonra da. Hastanın kendi dokusunun kullanıldığı rekonstrüksiyonlarda, doğal görünüm sağlanabiliyor. Öte yandan karındaki fazla deri-yağ dokusu giderilebiliyor. Her cerrahi girişimde olduğu gibi, meme rekonstrüksiyonu ameliyatları da bazı riskler taşır. Başlıca riskler enfeksiyon, kanama, duyu azalması, asimetri, deri hasarı ve bazen belirgin olabilen izler. Ama protez kullanımından sonra da protez çevresinde ağrılı kapsül gelişebilir. Protez sızarak zamanla küçülebilir.

Protez de gelişiyor

Protez ameliyatı, meme kanseri operasyonundan sonra, protez yerleştirebilmek için yeterli miktarda deri olması halinde mümkün. Derinin, meme protezini içine alabilecek yeterli büyüklüğe getirilebilmesi amacıyla doku genişleticilerin kullanılması gerekebiliyor. Son yıllarda, hem doku genişletme hem de protez görevini birlikte gerçekleştirebilen yeni protezler kullanılmaya başlandı. Alınan memenin derisi, doku genişletici bir protez yardımıyla 2-6 ay içinde serum fizyolojik yardımıyla genişletiliyor, sonra kalıcı son protez yerleştiriliyor. Protezler silikonlu, serum fizyolojikli ya da bunların kombinasyonu olabiliyor. Genişleyebilen protez de kullanılıyor. Protez ilk ameliyatta yerleştiriliyor, meme derisi 2-3 ay içinde genişletiliyor, protez buna uyum sağlıyor.