Dirençli varislere özel damar içi lazer tedavisi

Son yıllarda özellikle kalın veya dirençli varislerin ameliyat ve anestezi gerekmeden tedavi edilmesi mümkün. Damar içine uygulanan lazer tedavisi olarak bilinen EVLT ile iyileşme süresi kısa ve rahat geçiyor.
Kplast Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Merkezi Direktörü Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op. Dr. Tuğrul Kihtir, damar içi lazer uygulaması hakkında sorularımızı yanıtladı.

Son yıllarda varislerden mustarip olanların sayısı arttı mı?

Varis, oldukça yaygın bir sağlık sorunu. Tüm yetişkinlerin yaklaşık yüzde 20’sinde ve 50 yaşın üstündekilerin yüzde 50’sinde izlenen bir durum. Son yıllarda, tedavide kullanılan yeni yöntemlerin gelişmesi nedeniyle tedavi isteyen hasta sayısında bir artış olduğunu görüyoruz.

Varisi tetikleyen faktörler nelerdir?

Varisi artıran ya da tetikleyen en sık nedenler uzun süreler ayakta durma veya oturma durumu, bacakları kırarak oturma, fazla kilo, sıcak, ailede varis öyküsü ve kişide daha önceden geçirilmiş derin ven pıhtısı öyküsü bulunmasıdır.
Yaz ayları varislerin artışı için riskli mi? Burada risk, güneş ışınlarından ziyade sıcaklıktır. Yüksek ısılarda toplardamarlarda genişleme olması nedeniyle varis oluşumuna eğilim artmaktadır. Bu nedenle uzun süreler güneşte ya da sıcakta kalmaktan ve çok sıcak banyolardan kaçınılmalıdır. Bu nedenle, ayrıca banyodan çıkmadan önce bacaklara soğuk su ya da duş uygulamasının bir adet haline getirilmesini de öneriyoruz.

Varis ilerler mi?

Varislerin ortaya çıkması toplardamar yetmezliğinin ilk belirtilerindendir. Tedavi edilmeyen varisler ilerleyerek, bacakta iyileşmeyen yaraların açılmasına kadar ciddi tıbbi sorunlara neden olabilirler. Varislerin ya da toplardamar yetmezliği durumunun tedavi edilmesi, hastalığın ilerlemesini önlemek açısından büyük önem taşır.

Varis nasıl tedavi edilir?

Varislerin tedavisinde damar içi lazer (EVLT), cilt üstü lazer, skleroterapi (varisli damar içine ilaç uygulanması), filebektomi (varislerin küçük insizyonlarla çıkarılması), stripping (varisli damarın tümünün cerrahi olarak çıkarılması) ve damar içi ısı (RFT) gibi yöntemlerden ve varis çoraplarından yararlanılır.

Damar içi lazer tedavisi nedir?

Endovasküler Lazer Tedavisi (EVLT) son yıllarda kullanılmaya başlanan yeni bir varis tedavi yöntemidir. Burada varisli genişlemiş toplardamar, ameliyat gerekmeden, içine uygulanan lazer yardımıyla kapatılmaktadır. EVLT yöntemi, yetmezlik bulunan toplardamarın tümünün anestezi altında sökülerek çıkarıldığı stripping ameliyatına alternatif olarak geliştirilmiştir. EVLT yönteminde cerrahi kesiler söz konusu değildir ve lokal anestezi altında uygulanır.

Yöntemin en büyük avantajı nedir?

EVLT’nin başarı oranı yüzde 97 civarındadır. İşlem sırasında kateterin yerleştirilmesi, ultrason görüntüsü altında gerçekleştirilir. EVLT sırasında genel anestezi gerekmemekte, yaklaşık 30 dakika sürmekte ve sonrasında yürüme dahil günlük aktivitelere hemen dönebilmektedir.
Bu yöntemin, klasik cerrahi yöntemlere kıyasla en önemli özelliği, iyileşme döneminin rahat ve kısa süreli olmasıdır. EVLT’den sonra hasta yürüyerek evine döner. Bandaj yaklaşık 2 – 3 gün sonra çıkarılır. Daha sonra 7 gün süreyle varis çorabı giyilir.

EVLT yönteminin riski var mı?

Başlıca riskleri, tedavi edilen toplar- damarın üstündeki ciltte genellikle 1 – 2 haftada düzelen geçici morluk ve duyu azalmalarıdır. EVLT gebelikte, derin toplardamar tıkanıklığı ya da belirgin derin toplardamar yetmezliği olan hastalarda, ileri derece hastalıkları bulunan hastalarda, aşırı pıhtılaşmaya neden olan hastalıkları bulunanlar ile yatalak hastalarda uygulanmaz.

Bunlara dikkat edin

Varislerin tedavisinde uzun süreli ayakta kalmalardan, sıcaktan ve kilo almaktan kaçınılmasına ve otururken bacakların uzatılmasına özen gösterilmelidir. Hafif dereceli ağrıya neden olan varisler için varis çoraplarından yararla-nılabilir. Çoraplar, varisin ilerlemesine engel olur.