El estetiği keşfedildi

El estetiğinde kullanılan tedavi yöntemleri, ellerde yaş veya güneş etkisiyle ortaya çıkan başlıca 3 ana değişimi hedefler. Bunlar;

1) Kalın mavi damarlar,
2) Elin zayıf ve erimiş bir görünüm kazanması,
3) Cilt üstünde beliren kahverengi lekeler olarak özetlenebilir.

El estetiğinde amaç elin zarif ancak zayıf olmayan, güçlü ancak kalın olmayan, üzerinde mavi damarları mevcut ancak çok sayıda ve kalın olmayan, nemli ancak terli olmayan, lekesiz ve parlak ciltli durumunu kazanmasıdır. Kesin bir rakam mümkün olmamakla birlikte, el estetiği ile elleri 15-25 yaş kadar daha genç göstermek mümkün olabilmektedir.

Ellerin üstünde belirginleşen kalın mavi damarlar genellikle yaşla ortaya çıkmakla birlikte orta yaşlarda da izlenebilir. Tedavilerinde skleroterapi ve lazer yöntemlerinden yararlanılır. Skleroterapide kalın mavi damarın içine, çok ince bir iğne yardımıyla sklerozan ilaç enjekte edilerek damarın incelmesi ya da kaybolması sağlanır. Çok ince mavi ya da kırmızı kılcal damarlar ise cilt üstünden uygulanan lazer ışını yardımıyla yok edilir.

Ellerin yaşla zayıf ve erimiş bir görünüm kazanması durumunda ise yağ greftlerinden veya hazır dolgu maddelerinden yararlanılır. Yağ grefti uygulamasında kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığı için, uygun teknikle yapılan yağ greftinden sonra yağın %3-40’ı zamanla emilmekle birlikte, %60-70’i canlılığını koruduğu için etki kalıcı olur. Bizim de daha çok tercih ettiğimiz yöntem yağ grefti uygulamasıdır. Hazır dolgu maddeleri ise cilt altına enjekte edildikten sonra, türüne göre 9-18 ay arası değişen sürelerle zamanla emilirler.

Ellerde görülen üçüncü durum ise yaş ve güneş etkisiyle cildin üstünde beliren kahverengi lekelerdir. Bunların tedavisinde ise Q-switched lazer veya çeşitli peel uygulamalarından yararlanılabilir. Biz kliniğimizde, sadece lekelerin içerisindeki pigmenti hedeflediği için çevre cilde zarar vermeyen Q-switched Alexandrite lazer ile tedaviyi tercih ediyoruz.

El estetiği cildin üstüne sürülen lokal anestezikli kremler yardımıyla ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilen yöntemlerdir. Hatta çoğunda anestezi bile gerekmez. Tedavinin zamanlaması kullanılan yönteme göre değişir. Lekelerin tedavisinde cilde dışarıdan lazer veya peel tedavisi söz konusu olduğu için leke tedavilerini yaz aylarında uygulamıyoruz. Belirginleşmiş damarların skleroterapi tedavisi ile hazır ve yağ dolgular ise her ay uygulanabilir. El estetiği tedavilerin tümü zaten aynı seansta uygulanmadığı için tedavi mevsime göre planlanabilir.

Her tıbbi girişimde olduğu gibi el estetiği girişimlerinin de bazı riskleri vardır. Ancak burada izlenen riskler çoğunlukla geçicidir. Bunlar arasında geçici morluk, şişme, hafif ağrı ve leke tedavilerinden sonra kısa süreli yüzeyel kabuklanmalar sayılabilir. El fonksiyonları etkilenmez. Bandaj, sadece skleroterapiden sonra ve 2 gün süreyle kullanılır. Bu süre içinde bile parmaklar açıktadır ve kullanabilir durumdadır. Leke tedavisinden sonra ise birkaç gün krem sürülür ve birkaç ay güneş kremi kullanılır.

Ayak estetiğinde de prensip olarak el estetiğinde kullanılan yöntemlerden yararlanılır. Burada ayrıca gerekmesi durumunda ayak bileklerinin inceltilmesi amacıyla liposuction uygulamasından da yaralanılır.