En büyük risk enfeksiyon

Kalçasına silikon taktıracaklar, iyi düşünün… Manken Aysu Baceoğlu gibi Jennifer Lopez’in poposuna sahip olmak isteyenleri pek çok sorun bekliyor… Enfeksiyon, ağrılı kitleler, asimetrik görüntü, silikon sızması ya da çıkması bu sorunlardan sadece birkaçı….

Manken Aysu Baceoğlu’nun Jennifer Lopez poposuna sahip olmak için yaptırdığı estetik operasyonun sonucu merakla beklenirken, bu yöntemin ne kadar sağlıklı olduğu da tartışma yarattı. Anadolu Sağlık Merkezi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölüm Başkanı Op. Dr. Tuğrul Kihtir, konuya ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Kalça estetiği için kaç yöntem uyguluyorsunuz?

Kalça için kullanılan yöntemler değişir. Liposuction kalçanın şekillendirilmesinde en sık kullanılan metottur. Liposuction’da alttaki yağ alındığında, deri sağlıklıysa mükemmel bir görünüm alır. Deri elastikiyetini kaybetmişse, fazlalık yaratıp sarkmışsa o zaman liposuction tek başına yeterli olmaz; bu durumda eksizyonel yöntemi kullanıyoruz; yani kalçada sarkık bölümler varsa bunu uyguluyoruz. Liposuction ile eksizyonel cerrahi yöntemleri, volüm azaltılmasını amaçlar. Üçüncü yöntem ise augmentasyon yöntemi. Bu yöntem, kalçaya volüm kazandırılmasını sağlar; küçük kalçaların büyütülmesi için uygulanır. Doğal olmadığından genellikle çok sık uygulanmaz. Çünkü kalçaların üzerine oturulduğu zaman doğal olmayan bir his duyulabiliyor. Ayrıca tıbbi yönden de çeşitli sorunlar yaratabiliyor.

Riskli bir ameliyat mı?

Her ameliyatın olduğu gibi bunun da riski vardır. Başlıca risk; enfeksiyondur. Granülom denen, ele gelen ağrılı kitleler ortaya çıkabiliyor. Protezin yer değiştirmesi sonucu görünüm bozulabiliyor. Silikon kimi zaman sızma yapabiliyor. Zamanla özellikle enfeksiyondan sonra üstteki deriye bası yaparak dışarı çıkabiliyor. Her şey en iyi şekilde gitse bile hastaları özellikle rahatsız edebilen asimetri durumları ortaya çıkabiliyor. O bakımdan hareketli bölgelerde protezle augmentasyon cerrahisi pek tercih edilmez. Silikonlu protezlerin uzun dönemde yaklaşık yüzde 20-40 arasında ağrılı kapsül oluşturma riski var. Vücutta yabancı madde olunca vücut onu tanıyıp etrafında kılıf oluşturuyor. Bunun adına kapsül deniyor. Bu kapsül reaksiyonu fazla olursa ya da klinik olarak belli olmayan gizli diyebileceğimiz bir enfeksiyon durumu söz konusu ise bu doğal kapsül kalın ve ağrılı bir hal alıp sorun yaratabiliyor.