Tek iğneyle varise son!

Anadolu Sağlık Merkezi’nde uygulanan sklero terapi ve EVLT ile en geniş varisler bile geçiyor, ciltteki her türlü koyu renkli leke ve benler 30-40 dakikada yok ediliyor

Anadolu Sağlık Merkezi’nin Plastik Cerrahi Uzmanı ve Bölüm Başkanı Dr. Tuğrul Kihtir, doğumdan sonra olan cilt lekeleri ve varislerin günümüzde lazer tedavisiyle (bu tedavilerin yapıldığı başka klinik ve hastaneler de var) kolayca yok edildiğini söylüyor. “Değişik dalga boylarında ve derinlikleri ile hedefleri farklı ışınlar dikkatle uygulandığı takdirde, tehlike yaratacak veya görüntüsü rahatsız edici olan cilt sorunlarını ortadan kaldırabiliyor. Ama her lazer her derde derman değil.”

Bazen yüze veya vücuda yayılmış koyu renkli ve iri doğum lekeleri oluyor. Bunları da yok edebilir mi?

Evet, büyük lekelerin de birkaç seans sonunda rengi iyice açılıyor. Damarların toplanmasından olan lezyonlarda damarları tedavi ederek cildin normale dönmesini sağlıyor. Burada hem cilt üstü hem de damar içi lazer uygulaması yapıyoruz.

Çok genişlemiş varislerde iki tedavi şekli var. Bunlardan biri striping. Bugüne kadar yapılan buydu. Günümüzde kolaylaşan tedavi yöntemi ise “Endo Vasküler Lazer Tedavisi” dediğimiz, damar içine girerek damarın kurutulması yöntemi. Bu yöntemde hem ameliyat olmadığı gibi hem de özellikle yapılı ve şişman hastalarda çok uzun süren iyileşme sürecini kısaltıyor. Çok genişlemiş varislerde ya striping metodu veya daha kolay olan damar içi tedavisi kullanılıyor.

Eğer damarlar çok geniş değilse ya damar üstü lazerle veya damar içine yapılan kurutma metodu sklero terapi kullanılıyor. İğne ile damar kurutma metodu ofiste 30-40 dakikada yapılabiliyor ve anestezi gerektirmediği gibi hasta bir hafta varis çorabı kullandıktan sonra spor aktivitelerine bile hemen dönebiliyor. Hiçbir yan etkisi yok ve çok efektif.

Bu yöntem ellere, kollara da uygulanabiliyor mu?

İstenen her damara uygulanabilir. Hamilelikte veya damarlar çok genişlemişse (erkek ve kadınlarda) tedaviyi ona göre yapıyoruz. Kilo alıp verme, bir de progesteron hormonu nedeniyle varis kadınlarda daha fazla görülebiliyor. Damarlarda kan birikerek genişlemesine ve görünür hale gelmesine neden oluyor. Damarları bir ağaç gibi düşünürseniz, sadece yan damarlara tedavi uygulayıp ana damarı tedavi etmezseniz tekrar varis oluşur. Biz her dalga boyu olan lazerlerle doğru tedaviyi bularak tekrarlanmamasını da sağlıyoruz. Önce besleyici damarı tıkayıp sonra lazer tedavisi yapıyoruz. Burada kanı, çalışmayan damarlar yerine çalışan damarlara yönlendirmek çok önemli ve atlanmaması gereken bir aşamadır.