Lazer ile Dövme Silme

Lazer ışını, selektif termoliz prensibi ile, dövme ya da ciltteki diğer lekeleri oluştıran pigmenti (boya maddesini), cilde hasar vermeden tedavi etmektedir. Burada, Q-switched Alexandrite türü lazerin oluşturduğu nanosaniye kadar çok kısa süreli ve hedef pigmente özgün dalga boyunda lazer ışınında yararlanılır.

Dövmenin üzerine uygulanan lazer ışını, cildin ısınarak zarar görmesine izin vermeyecek kadar kısa sürelerde hedef pigmenti parçalamakta ve vücut hücreleri tarafından temizlenebilir hale getirmektedir.

Kliniğimizde, siyah ve lacivert renklere ek olarak, diğer lazerlerin yok edemediği yeşil renkli dövmeleri de etkin ve güvenli bir şekilde silen Q- switched Alexandrite lazer kullanmaktayız.

Lazer uygulaması ağrılı mıdır?


Tedavi seansları kısa sürer ve minimum derecede rahatsızlığa neden olan yüzeysel ışın tedavilerinde oluşur. Ağrı bir lastikle cilde vurulması sırasında ortaya çıkan ağrı kadar tanımlanabilir. Tedaviden önce dövmenin üzerine local anestezikli krem sürülmesi de ağrı kontrolünde etkilidir. Seans sonrası hsatalar, günlük aktivitelerine hemen geri dönebilirler.

Dövmeler lazer ile kaç seansta silinir?

Dövmeler, renge göre değişmekle birlikte yaklaşık 4-6 seansta silinir. Seanslar ortalama 6 hafta bir uygulanır ve 5-15 dakika sürer. Rengin açıldığı, ilk 1-2 seanstan itibaren gözle görülebilir bir şekilde izlenebilir. Benzer şekilde, tedavi seanslarının tamamlanmasından sonraki birkaç ay içinde de renk açılmaya devam eder. Eski dövmeler, amatör dövmeler ve siyah-lacivert renkli dövmeler lazer tedavisine daha iyi ve çabuk yanıt verir. Benzer şekilde siyah ve lacivert renlere ek olarak, yeşil renkli dövmeler de Q-switched Alexandrite lazere çok iyi yanıt verir.