Dolgu Uygulamaları

Genellikle yüzde yerleşen kırışıklıkların, dudaklar, yüz, ve el üst yüzündeki dolgunluk azalmalarının, kollajen, hylaform ve restylane gibi önceden hazırlanmış ya da hastanın kendisinden alınan yağ gibi hacim yaratıcı maddeler enjekte edilerek tedavi edilmesidir. Bu girişime en uygun adaylar ince, kuru ve açık renkli cilde sahip hastalardır. Benzer şekilde bu hacim genişletici maddelerden dudak kalınlaştırma amacıyla da yararlanılır.

Teknik olarak kollajen, hyloform, restylane, ya da yağ, ilgili bölgedeki derinin hemen altına enjekte edilirler. Kollajen, hylaform ve restylane hazır maddelerdir. Yağ ise karın vb. gibi bir bölgeden, 2-3mm gibi ince bir enjektör yardımıyla lokal anestezi altında alınarak aynı seansta enjekte edilir.

Girişimin süresi 15-60 dakikadır ve lokal anestezi altında ve hekim ofisinde uygulanabilir. Normal günlük etkinliklere hemen başlanabilir. Geçici şişliklerin düzelmesi birkaç gün sürebilir.

Başlıca riskler infeksiyon, geçici şişme ve morluk, asimetri ve yüzey düzensizlikleridir. Kollajen hazır bir madde olduğu için allerji ve otoimmün reaksiyon riski taşır. Bu nedenle enjeksiyondan önce küçük bir test dozu uygulanarak allerji durumunun olup olmadığı araştırılır. Yağ ise hastanın kendi dokusu olduğu için allerji riski taşımaz. Kollajenin zamanla vücut tarafından emilerek kaybolması nedeniyle 3-6 ay sıklıkla tekrarlanmaları gerekir. Tekrarlama süreleri hylaform ve restylane için yaklaşık 6-9 aydır. Benzer şekilde yağın da bir bölümü zamanla emilir (1 yıl sonra yaklaşık %50’si) ve gerektiğinde enjeksiyonun tekrarlanması gerekebilir.